Agátový kvet: Sladký, voňavý, liečivý a jedlý. Ja som z kvetov pripravila placky s banánom a quinoa vločkami

Bezlepkový, bezlaktózový recept

Nachystajte si: banán, agátové kvety, quinoa vločky, vajíčka, olej, med

Postup: Niekoľko hodín dopredu alebo cez noc nechajte rozmočiť quinoa vločky, pretože sú v suchom stave pomerne tvrdé. Neskôr: Otrhajte agátové kvety od spoločnej „kostrnky“, banán olúpte a nakrájajte. Vložte do misky, pridajte dve vajíčka, rozmočené vločky a zmiešajte. Vyprážajte na oleji. Z tohto množstva pripravíte asi 10 placiek.

Placky sú prirodzene sladké, vďaka banánu a agátu, ale ak chcete sebe či deťom dožičiť výraznejšiu sladkosť, nakvapkajte na ne med (alebo javorový sirup).

Dobrú chuť J

Čo je quinoa? Je to mrlík čílsky, pochádzajúci z južnej Ameriky. U nás sú z neho momentálne populárne semená, prezentované ako superpotravina pre vysoký podiel bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Nepatrí medzi obilniny a preto je vhodný aj pre bezlepkovú diétu.  V recepte, v plackách s agátovými kvetmi, som použila quinou vo forme vločiek.

Agátové kvety ma naučil jesť môj starký. Chodievali sme spolu na bicykloch do lesa, cestu lemovali agátové stromy a bazové kríky. Keď bol čas ich kvitnutia, ktorý sa čiastočne prelína, pripadala som si na ceste do lesa a z lesa ako v rozprávkovom kvetinovom a voňavom tuneli.

Kvety agátu sú sladkasté. Pri konzumácii dajte pozor najmä na včely a iný hmyz, často sú priamo vo vnútri kvetu malé čierne chrobáčiky. Odtŕhať môžete celé strapce, kvety ale ochutnávajte po krátkej prehliadke jednotlivo.

Agátové kvety sa dajú sušiť i na čaj, v tenkých vrstvách. Uvádza sa, že čajovina dlho nevydrží. Má mierne močopudné účinky, pôsobí na zníženie žalúdočnej kyseliny a mierny účinok má na hladkú svalovinu, na uvoľňovanie kŕčov. Pre príjemnú vôňu a chuť ju môžete miešať s inými, na chuť menej príjemnými liečivkami.

Pamätám si, že sme kvety agátu sušievali na starej neizolovanej povale, aj s inými bylinami. Agát bol vždy prvý a často aj jediný, do ktorého sa pustili mole a celkom ho znehodnotili. A to už bol usušený zabalený v papierových vreckách.

Agát, celý strom, je s výnimkou kvetov jedovatý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *